Руското Министерство за одбрана: Воздушната одбрана на украинските вооружени сили е потисната

0
315

Руското Министерство за одбрана, цитирано од руската новинска агенција Интерфакс, соопшти дека „воздушната одбрана на украинските вооружени сили е потисната“, пренесува Би-Би-Си.

Украинската војска претходно соопшти дека нејзините воздушни сили го одбиле воздушниот напад од Русија, потсетува Би-Би-Си.

Министерството додава дека „украинските гранични сили не им пружиле отпор на руските единици“.

Нема независна потврда за овие тврдења.