More

  Денеска 631 нов случај со ковид19, пријавени 10 починати лица

  Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

  Направени се 2.818 тестови, а регистрирани се 631 нов случаj на КОВИД-19:

  Скопје – 337, Велес – 45, Битола – 32, Куманово – 30, Кавадарци – 26, Прилеп – 24, Тетово и Охрид – по 18, Струмица – 17, Кичево – 15, Гостивар – 8, Неготино и Дебар – по 7, Гевгелија, Ресен и Крива Паланка – по 6, Штип и Делчево – по 5, Кочани, Струга и Радовиш – по 3, Пробиштип и Богданци – по 2, Свети Николе, Виница, Кратово, Македоснки Брод, Македонска Каменица и Пехчево – по 1.

  Од вкупниот број на позитивни (631), регистрирани се 102 реинфекции.

  Регистриран сe 910 оздравени пациенти од: Скопје – 504, Битола – 43, Куманово, Кавадарци и Велес – по 37, Прилеп – 28, Тетово – 27, Охрид – 21, Струмица и Струга – по 18, Кичево и Гевгелија – по 16, Гостивар – 15, Радовиш – 13, Штип – 12, Свети Николе – 11, Неготино – 10, Ресен – 8, Валандово – 6, Кочани и Берово – по 5, Виница – 4, Крива Паланка и Богданци – по 3, Делчево, Дебар, Кратово и Демир Хисар – по 2, Пробиштип, Крушево, Демир Капија, Пехчево и Дојран – по 1.

  Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 6 починати лица: 2 починати лица од Скопје (75г и 91г) и по едно починато лице од Куманово (81г), Кавадарци (70г), Струга (81г) и Прилеп (67г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.

  Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, дополнително се пријавени 4 починати лица од: Скопје (2), Свети Николе (1), и Радовиш (1). Починатите лица се на возраст од 74г. до 92г. Лицата за починати се пријавени во период од 15.02. до 21.02.2022. Од починатите лица, 3 се починати во домашни услови, а едно лице во болнички услови.

  Од вкупниот број на починати лица, кај 7 лица се регистрирани коморбидитети.

  Направени се 2.818 тестови преку: ИЈЗ-383, ЦЈЗ Скопје-96, ЦЈЗ Битола-94, ЦЈЗ Прилеп-42, ЦЈЗ Тетово-2, ЦЈЗ Куманово-74, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-20, УК Пулмологија со алергологија –1, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–129, Жан Митрев (Филип Втори)-56, Авицена-82, Биотек-101, Систина-52, лабораторија Лаор-61, Синлаб-15, Ремедика-15, Плодност-20, Генеа-10, Никоб Лаб-264, ВФВ Медикал-36, Ели Медика-18, Ројал Медика–6, Спектра-ММ-9, Рапид Лаб–8, Жан Митрев Струмица–4, Нова Лаб Дијагностика–4, Рамус-20, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.196.

  Досега во земјата се направени вкупно 1.880.891 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 295.712, бројот на оздравени пациенти е 281.582, на починати е 8.968 а бројот на активни случаи изнесува 5.162.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

  Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

  Скопје 137120, Активни 2808

  Куманово 16105, Активни 214

  Битола 14177, Активни 286

  Прилеп 13521, Активни 196

  Тетово 13345, Активни 159

  Кавадарци 10101, Активни 193

  Велес 9403, Активни 230

  Гостивар 9359, Активни 76

  Охрид 8488, Активни 129

  Струмица 7907, Активни 123

  Штип 7884, Активни 48

  Кичево 5383, Активни 101

  Кочани 4929, Активни 50

  Струга 4639, Активни 52

  Гевгелија 4202, Активни 79

  Неготино 3614, Активни 79

  Свети Николе 2619, Активни 16

  Ресен 2578, Активни 58

  Радовиш 2502, Активни 50

  Крива Паланка 2361, Активни 28

  Делчево 1888, Активни 18

  Берово 1709, Активни 9

  Дебар 1619, Активни 37

  Валандово 1525, Активни 18

  Виница 1362, Активни 5

  Пробиштип 1284, Активни 5

  Богданци 993, Активни 24

  Кратово 928, Активни 14

  Крушево 880, Активни 16

  Демир Хисар 814, Активни 11

  Македонски Брод 690, Активни 13

  Демир Капија 548, Активни 9

  Македонска Каменица 521, Активни 2

  Пехчево 458, Активни 6

  Дојран 256, Активни 0

  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  overcast clouds
  2.8 ° C
  2.8 °
  2.8 °
  87 %
  1kmh
  100 %
  Thu
  9 °
  Fri
  13 °
  Sat
  15 °
  Sun
  10 °
  Mon
  6 °
  spot_imgspot_img