Тајванскиот министер за одбрана тврди дека девет кинески борбени авиони утринава влегле во земјата

0
406

Министерството за одбрана на Тајван соопшти дека 9 кинески авиони влегле во зоната за воздушна одбрана.

Ал Арабија објави:

Воздухопловните сили на Тајван повторно предупредија девет кинески авиони кои влегоа во нејзината зона за противвоздушна одбрана во четвртокот, објави тајванското Министерство за одбрана, истиот ден кога Русија ја нападна Украина, криза што внимателно се следи во Тајпеј.

Тајван, за кој Кина тврди дека е нејзина територија, се жали на ваквите редовни мисии на кинеското воздухопловство во последните две години, иако авионите не се приближуваат до самиот Тајван.

Бројот на вклучени авиони беше многу помал од последниот голем упад, 39 кинески авиони на 23 јануари, и оттогаш ваквите летови се спорадични со многу помалку авиони.

Министерството соопшти дека во најновата мисија учествувале осум кинески ловци J-16 и еден извидувачки авион Y-8, кои прелетале над областа североисточно од островот Пратас под контрола на Тајван во горниот дел на Јужното Кинеско Море.