More

  Европската унија ги објави „најстрогите санкции“ против Русија

  Лидерите на Европската унија се договорија за санкции против Русија. Тие се насочени кон 70 отсто од рускиот банкарски пазар и клучните државни компании, рече претседателката на Европската комисија, истакнувајќи дека тоа се историски санкции.

  – Прво, овој пакет вклучува финансиски санкции насочени кон 70 отсто од рускиот банкарски пазар и клучни државни компании.

  – Второ, го таргетираме енергетскиот сектор, клучна економска област која особено е во корист на руската држава – рече таа, објаснувајќи дека забраната за извоз на ЕУ ќе влијае на нафтениот сектор со тоа што ќе ја спречи Русија да ги надградува своите рафинерии.

  – Трето, забрануваме продажба на авиони и опрема на руски авиокомпании.

  – И четврто, го ограничуваме пристапот на Русија до клучните технологии, како што се полупроводниците.

  Конечно, ги забрануваме визите. Дипломатите и деловните луѓе повеќе нема да имаат привилегиран пристап до Европската унија.

  Напаѓаме и руски елити со ограничување на нивните депозити за да не можат повеќе да ги кријат своите пари во Европа – изјави претседателката на Европската комисија.

   

  извор/фото: агенции

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  few clouds
  28.8 ° C
  28.8 °
  28.8 °
  42 %
  2.1kmh
  20 %
  Thu
  26 °
  Fri
  35 °
  Sat
  36 °
  Sun
  26 °
  Mon
  20 °
  spot_imgspot_img