Лавров: Западот го негира фактот за „очигледниот геноцид“ во Украина

0
349

Русија одлучи да спроведе специјална воена операција за Украинците, „ослободени од угнетување на нацизмот, да можат слободно да одлучуваат за својата иднина“, изјави денеска, рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

На состанокот со министерот за надворешни работи на самопрогласената Народна Република Луганск, како и со првиот заменик министер за надворешни работи на самопрогласената Народна Република Донецк, Лавров појасни дека рускиот претседател, Владимир Путин, одлучил да спроведе специјална воена операција за демилитаризација и денацификација на Украина.

Според Лавров, Западот го негира фактот за „очигледниот геноцид“ во Украина.