More

  Грција забрани летови до Украина, Молдавија и Белорусија

  Авио упатства (НОТАМ) со забрана за летови во следните три месеци во воздушните простори на Украина, Молдавија и Белорусија издаде Агенцијата за цивилно воздухопловство на Грција.

   

   

  Првично беше издадена НОТАМ само за воздушниот простор на Украина, но подоцна преку нови дополнителни авио упатства беа вклучени и воздушните простори на Молдавија и Белорусија.

   

  Согласно упатствата, на сите цивилни авиони им е забранет влез во воздушниот простор (FIR) на Украина, Молдавија и Белорусија поради високата опасност на воената активност во поширокиот регион, а исто така треба да се избегнува и воздушниот простор на границата меѓу Украина и Русија.

  Конкретните упатства се во сила до 24 мај 2022 година.

   

  извор/фото: агенции

  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  broken clouds
  -0.2 ° C
  -0.2 °
  -0.2 °
  86 %
  0.5kmh
  75 %
  Thu
  11 °
  Fri
  8 °
  Sat
  8 °
  Sun
  6 °
  Mon
  1 °
  spot_imgspot_img