More

  Загрепчани во паника: Повлекуваат пари од руската Сбербанк

  По санкциите што ЕУ и САД ги воведоа против Русија поради воените операции во Украина, пред филијалата на една од двете најголеми руски банки Сбербанк во Загреб утринава се забележани редици, пишува хрватскиот портал Дневник.

  Како што се наведува, Загрепчани во страв ги повлекуваат своите заштеди, а за да се спречи паничното подигнување пари, за денеска е најавена прес-конференција во хрватското Министерство за финансии.

  – Вчерашниот напад на Русија врз Украина предизвика загриженост во сите области од животот, како и во областа на осигурувањето на депозитите, особено во однос на руските банки кои работат во Република Хрватска, поточно Сбербанк д.д., соопшти Хрватската агенција за осигурување депозити.

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  few clouds
  28.8 ° C
  28.8 °
  28.8 °
  42 %
  2.1kmh
  20 %
  Thu
  26 °
  Fri
  35 °
  Sat
  36 °
  Sun
  26 °
  Mon
  20 °
  spot_imgspot_img