More

  Будимпешта се нуди да биде место за преговори меѓу Украина и Русија

  Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто понуди Будимпешта да биде место за мировни преговори меѓу Русија и Украина.

  Тој во живо на „Фејсбук“ во петокот вечерта рече дека се консултирал со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров и Андреј Јермак, шефот на кабинетот на украинскиот претседател Володимир Зеленски, за да им ја понуди Будимпешта како безбедно место за преговори, пренесе агенцијата МТИ.

  Сијарто откри дека ниту една страна не ја отфрлила таа можност.

   

  извор/фото: агенции

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  14.8 ° C
  14.8 °
  14.8 °
  88 %
  1kmh
  0 %
  Sat
  37 °
  Sun
  33 °
  Mon
  21 °
  Tue
  29 °
  Wed
  28 °
  spot_imgspot_img