More

  Македонец кој живее во Украина: Не ни беше пружена помош за евакуација

  Оливер Трајковски, кумановец кој живее и работи во Украина, Доњецка област, во ексклузивно интервју за ТВ Плус раскажува за актуелните случувања во оваа земја по воениот напад. Трајковски кој живее во градот Горат Покровски, вели дека во нивната област е безбедно.

  Нема пукотници, продолжува нормалното секојдневие, маркетите и продавниците се отворени, луѓето одат на работните места. Овој град се наоѓа на околу осум часа возење од Киев. Но, кумановецот кој од 2016-та година живее во Украина, со забелешки до македонската амбасада, бидејќи не биле навремено известени и не им била пружена помош за евакуација.

  Во моментов вели побезбедно е да останеме во Горат Покровски, отколку да се обедеме да ја напуштиме земјава.

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  14.8 ° C
  14.8 °
  14.8 °
  88 %
  1kmh
  0 %
  Sat
  37 °
  Sun
  33 °
  Mon
  21 °
  Tue
  29 °
  Wed
  28 °
  spot_imgspot_img