More

  153 санкционирани возачи во Скопје, 33 за возење под дејство на алкохол

  Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (27.02.2022) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

  На територија на град Скопје изречени се вкупно 153 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 23 санкции, 33 мерки за возење под дејство на алкохол, 19 санкции за возење без возачка дозвола.

  Изречени се 14 мерки за користење мобилен телефон, 13 санкции за некористење сигурносен појас, пет мерки за возач почетник, пет за нерегистрирани возила.

  Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваме сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта.

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  20.8 ° C
  20.8 °
  20.8 °
  73 %
  0kmh
  0 %
  Sat
  36 °
  Sun
  32 °
  Mon
  24 °
  Tue
  29 °
  Wed
  19 °
  spot_imgspot_img