More

  Нови 183 заразени со КОВИД 19 денеска и починати 9 лица

  Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

  Направени се 1.362 тестови, а регистрирани се 183 нови случаи на КОВИД-19:
  Скопје – 135, Кавадарци и Струмица – по 7, Куманово – 6, Гевгелија – 5, Прилеп, Штип и Струга – по 4, Гостивар – 3, Охрид и Богданци – по 2, Битола, Кочани, Неготино и Крива Паланка – по 1.

  Од вкупниот број на позитивни (183), регистрирани се 24 реинфекции.

  Регистриран сe 845 оздравени пациенти од: Скопје – 451, Битола – 49, Велес – 42, Кавадарци – 36, Прилеп – 34, Куманово – 30, Тетово – 27, Кичево – 20, Охрид – 19, Струмица и Гевгелија – по 17, Неготино – 14, Ресен – 13, Радовиш – 12, Струга, Гостивар и Кочани – по 9, Крива Паланка – 8, Штип – 7, Валандово – 4, Дебар – 3, Делчево, Берово, Крушево, Демир Хисар, Македонски Брод и Демир Капија – по 2, Богданци, Свети Николе, Виница – по 1.

  Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 6 починати лица: 3 починати лица од Скопје (60г, 69г и 89г) и по едно починато лице од Куманово (65г), Кочани (45г) и Тетово (78г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.

  Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, дополнително се пријавени 3 починати лица од: Скопје (3). Починатите лица се на возраст од 68г. до 93г. Лицата за починати се пријавени во период од 23.02. до 26.02.2022. Сите лица се починати во болнички услови.

  Од вкупниот број на починати лица, кај 7 лица се регистрирани коморбидитети.

  Направени се 1.362 тестови преку: ИЈЗ-48, ЦЈЗ Скопје-0, ЦЈЗ Битола-0, ЦЈЗ Прилеп-0, ЦЈЗ Тетово-0, ЦЈЗ Куманово-4, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–130, Жан Митрев (Филип Втори)-45, Авицена-48, Биотек-69, Систина-54, лабораторија Лаор-0, Синлаб-0, Ремедика-0, Плодност-0, Генеа-0, Никоб Лаб-173, ВФВ Медикал-33, Ели Медика-16, Ројал Медика–0, Спектра-ММ-0, Рапид Лаб–8, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 734.

  Досега во земјата се направени вкупно 1.890.628 тестирања на КОВИД-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 297.262, бројот на оздравени пациенти е 284.756, на починати е 9.010 а бројот на активни случаи изнесува 3.496.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

  Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
  Скопје 138381, Активни 1895
  Куманово 16132, Активни 151
  Битола 14267, Активни 191
  Прилеп 13552, Активни 150
  Тетово 13361, Активни 94
  Кавадарци 10125, Активни 141
  Велес 9426, Активни 158
  Гостивар 9361, Активни 53
  Охрид 8514, Активни 85
  Струмица 7909, Активни 69
  Штип 7892, Активни 50
  Кичево 5409, Активни 74
  Кочани 4952, Активни 21
  Струга 4622, Активни 43
  Гевгелија 4227, Активни 60
  Неготино 3620, Активни 38
  Свети Николе 2600, Активни 17
  Ресен 2587, Активни 32
  Радовиш 2467, Активни 25
  Крива Паланка 2361, Активни 26
  Делчево 1895, Активни 13
  Берово 1710, Активни 5
  Дебар 1625, Активни 27
  Валандово 1465, Активни 9
  Виница 1362, Активни 1
  Пробиштип 1250, Активни 5
  Богданци 1001, Активни 19
  Кратово 923, Активни 6
  Крушево 891, Активни 8
  Демир Хисар 823, Активни 9
  Македонски Брод 696, Активни 7
  Демир Капија 562, Активни 10
  Македонска Каменица 520, Активни 2
  Пехчево 454, Активни 2
  Дојран 320, Активни 0

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  few clouds
  28.8 ° C
  28.8 °
  28.8 °
  42 %
  2.1kmh
  20 %
  Thu
  26 °
  Fri
  35 °
  Sat
  36 °
  Sun
  26 °
  Mon
  20 °
  spot_imgspot_img