More

  НАТО и западните земји започнаа со испорака на оружје за Украина

  ПАРИЗ (АА) – НАТО и западните земји се согласија да испратат воена помош за Украина која веќе петти ден се соочува со руските напади, јавува Агенција Анадолија (АА).

  Земјите на НАТО ќе испратат илјадници противтенковски и стотици проектили за противвоздушна одбрана во Украина, како и муниција.

  Исто така, земјите од ЕУ одобрија снабдување со оружје на Украина во вредност од 450 милиони евра и заштитна опрема во вредност од 50 милиони евра.

  Друга важна одлука на ЕУ е да ја поддржи украинската Армија со борбени авиони и гориво.

  САД ќе ѝ дадат на Украина 350 милиони долари во оружје, вклучително и противтенковско оружје.

  Државниот секретар Ентони Блинкен го одобри потегот. Со ова, американската поддршка за Украина во последната година надмина милијарда долари.

   

  Текстот во целост на: Агенција  Анадолија (АА).

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  broken clouds
  17.8 ° C
  17.8 °
  17.8 °
  82 %
  0.5kmh
  75 %
  Tue
  28 °
  Wed
  28 °
  Thu
  27 °
  Fri
  28 °
  Sat
  19 °
  spot_imgspot_img