НАТО и западните земји започнаа со испорака на оружје за Украина

0
307

ПАРИЗ (АА) – НАТО и западните земји се согласија да испратат воена помош за Украина која веќе петти ден се соочува со руските напади, јавува Агенција Анадолија (АА).

Земјите на НАТО ќе испратат илјадници противтенковски и стотици проектили за противвоздушна одбрана во Украина, како и муниција.

Исто така, земјите од ЕУ одобрија снабдување со оружје на Украина во вредност од 450 милиони евра и заштитна опрема во вредност од 50 милиони евра.

Друга важна одлука на ЕУ е да ја поддржи украинската Армија со борбени авиони и гориво.

САД ќе ѝ дадат на Украина 350 милиони долари во оружје, вклучително и противтенковско оружје.

Државниот секретар Ентони Блинкен го одобри потегот. Со ова, американската поддршка за Украина во последната година надмина милијарда долари.

 

Текстот во целост на: Агенција  Анадолија (АА).