More

  СДСМ: Владата подготвува издржани економски мерки за помош на граѓаните, ВМРО-ДПМНЕ лицитира паушално без анлизи

  Навремената реакција на Владата базирана врз стручна анализа беше круцијална за заштита на економијата, стопанството и животниот стандард на граѓаните. Така беше и за време на економската криза од ковид пандемијата, така е за време на енергетската криза, така ќе биде и понатаму. Токму пакетите за економска помош беа оценети позитивно од ММФ со контатација дека се спасени 60 илјади работи места, се вели во соопштението од СДСМ. Во истото се додава:

  Се следи ситуацијата внимателно и во континуитет се реагира, но со издражни и реални мерки, и што е многу важно врз основа на претходно напревени анализи за ефектите и финансиските импликации.

  Начинот на којшто опозицијата лицирита без анализа, без фискални импликации, без одржлив начин на финансирање е несоодветен и повеќе личи дека е за дневна политика отколку искрена намера за поддршка. Тоа не се издржани решенија.

  Владата веќе подготвува пакет за помош на граѓаните и економијата, врз основа на анализи, и тие издржани и реални мерки ќе се најдат наскоро пред пратениците. Се надеваме дека нема да ВМРО-ДПМНЕ нема да ги блокира со лицитирање на бројки туку ќе ги поддржи.

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  broken clouds
  17.8 ° C
  17.8 °
  17.8 °
  82 %
  0.5kmh
  75 %
  Tue
  28 °
  Wed
  28 °
  Thu
  27 °
  Fri
  28 °
  Sat
  19 °
  spot_imgspot_img