More

  Ристовска: ВМРО ДПМНЕ блокира, од 87 закони дури 1/3 се закочени во комисија која ја води опозицијата

  Пратеничката на СДСМ Лолита Ристовска во рамките на денешната собраниска седница нагласи дека опозицијата ја блокира работата на собраниските комисии.

  ВМРО ДПМНЕ блокира, од 87 закони, дури 21 се блокирани во комисијата за финансирање и буџет со која раководи опозицијата, истакна Ристовска, додавајќи дека тоа се закони кои допираат до граѓаните, до компаниите.

  Таа наведе дека од опозицијата поднесува закон за наставници, а уште подобар таков закон е поднесен уште во април 2021 година, кој е благодарение на опозицијата е заглавен во собраниските лавиринти, поднесува закон за пензионери, а во моментот се работи на усогласување на методологијата за покачување на пензиите.

  Треба да разговараме за многу други закони кои ги заглавува опозицијата, лицемерно е говорењето од ВМРО-ДПМНЕ дека постои провидност, оваа Влада работи предвидливо, успева да се справува, да ги менаџира кризите, да одговора на граѓаните со одредени мерки, да го намали ДДВ-то на електричната енергија, да инвестира во обновливи извори на енергија, порача пратеничката на СДСМ Лолита Ристова.

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  broken clouds
  17.8 ° C
  17.8 °
  17.8 °
  82 %
  0.5kmh
  75 %
  Tue
  28 °
  Wed
  28 °
  Thu
  27 °
  Fri
  28 °
  Sat
  19 °
  spot_imgspot_img