More

  Шведска и Финска најавија зголемена безбедносна соработка

  Премиерките на Шведска и Финска денеска на заедничката прес-конференција во Хелсинки изјавија дека дополнително ќе ја поддржат нивната безбедносна соработка, во услови на зголемена дипломатска активност во двете земји кои не се членки на НАТО, откако Русија кон крајот на минатиот месец ја започна својата инвазија врз Украина.

  Состанокот меѓу шведската премиерка Магдалена Андерсон и финската премиерка Сана Марин дојде по предупредувањата од Москва дека ќе преземе „одмазднички чекори“ доколку некоја од нивните земји се приклучи во НАТО.

  Истовремено, со средбата на Андерсон и Марин, состаноци одржаа и министрите за одбрана на Финска и Шведска.

  Министрите за надворешни работи на Финска и на Шведска на 4 март присуствуваа на министерскиот состанок на НАТО во Брисел, на кој воената алијанса ги отфрли повиците да биде воспоставњена зона на забранети летови над Украина, но бараше начини за прекин на борбите.

   

  извор/фото: Радио Слободна Европа

  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  overcast clouds
  2.8 ° C
  2.8 °
  2.8 °
  87 %
  1kmh
  100 %
  Thu
  9 °
  Fri
  13 °
  Sat
  15 °
  Sun
  10 °
  Mon
  6 °
  spot_imgspot_img