Шведска и Финска најавија зголемена безбедносна соработка

0
333

Премиерките на Шведска и Финска денеска на заедничката прес-конференција во Хелсинки изјавија дека дополнително ќе ја поддржат нивната безбедносна соработка, во услови на зголемена дипломатска активност во двете земји кои не се членки на НАТО, откако Русија кон крајот на минатиот месец ја започна својата инвазија врз Украина.

Состанокот меѓу шведската премиерка Магдалена Андерсон и финската премиерка Сана Марин дојде по предупредувањата од Москва дека ќе преземе „одмазднички чекори“ доколку некоја од нивните земји се приклучи во НАТО.

Истовремено, со средбата на Андерсон и Марин, состаноци одржаа и министрите за одбрана на Финска и Шведска.

Министрите за надворешни работи на Финска и на Шведска на 4 март присуствуваа на министерскиот состанок на НАТО во Брисел, на кој воената алијанса ги отфрли повиците да биде воспоставњена зона на забранети летови над Украина, но бараше начини за прекин на борбите.

 

извор/фото: Радио Слободна Европа