Ужас во Грција: Убил цело семејство со две мали деца поради неплатена кирија

0
545

Мајката (37), таткото (32) и децата на возраст од 3 и 2 години биле пронајдени мртви во средата во нивниот дом во мало гратче на северозападот на Пелопонез.

Родителите биле убиени со огнено оружје, а децата биле задавени, изјави Теодорикакос за државната телевизија ЕРТ.

Наводниот убиец е уапсен во петокот доцна навечер во пристанишниот град Патра, на околу 50 километри североисточно од Андравида, објави новинската агенција АНА.

Според медиумите, мажот уште на рана возраст покажувал знаци на насилство, пукајќи во ногата на друг ученик кога имал 15 години.

За него се вели дека имал екстремистички ставови и дека објавува екстремни расистички пораки на социјалните мрежи.