More

  ОН: Над 1,5 милиони луѓе ја напуштија Украина од почетокот на војната

  Над 1,5 милиони бегалци ја напуштија Украина и отидоа во соседните земји од почетокот на војната на 24 февруари, соопшти денес високиот комесар на Обединетите нации за бегалци, јавува Агенција Анадолија (АА).

  „Повеќе од 1,5 милиони бегалци од Украина преминаа во соседните земји за 10 дена – најбрзорастечката бегалска криза во Европа од Втората светска војна“, напиша на Твитер Филипо Гранди.

  Бројката постојано се зголемува, од 1,2 милиони во петокот.

  Според податоците на Високиот комесаријат за човекови права на ОН (ОХЦХР), од 5 март во Украина загинале најмалку 351 цивил, а 707 други се повредени откако Русија ја започна војната против својот сосед.

  Според податоците на ОН, од 351 загинати 41 се жени, а 22 деца.

  Војната на Русија против Украина предизвика гнев кај меѓународната заедница, при што ЕУ, Велика Британија, САД и други земји наметнаа низа економски санкции кон Москва.

  извор: Агенција Анадолија (АА).

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  14.8 ° C
  14.8 °
  14.8 °
  88 %
  1kmh
  0 %
  Sat
  37 °
  Sun
  33 °
  Mon
  21 °
  Tue
  29 °
  Wed
  28 °
  spot_imgspot_img