More

  (ВИДЕО) Телма: Експертите за можното намалување на акцизата за горивата до 30% и укинувањето на ДДВ за храна, струја и парно

  Во очекување на утрешните мерки што треба да ги објави владата, Телма неофицијално дознава дека најизвесни се два пакети, и тоа намалување на акцизите за нафтените деривати за што има три сценарија, 10, 20 и 30 насто.

  Вториот пакет, за кој дознаваме е намалување на данокот за додадена вредност, односно нула ДДВ за храна, струја и парно.

  Експертите за Топ Тема велат дека се ова линеарни мерки, а потребни се насочени мерки додека бизнисмените велат дека ова е добар почеток.

  извор: Телма

  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  scattered clouds
  -1.2 ° C
  -1.2 °
  -1.2 °
  59 %
  1.5kmh
  40 %
  Wed
  1 °
  Thu
  2 °
  Fri
  5 °
  Sat
  6 °
  Sun
  7 °
  spot_imgspot_img