More

  Лавров патува за Турција на средба со својот украински колега

  Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров и неговиот украински колега Дмитриј Кулеба ќе се сретнат во Турција, потврди руското Министерство за надворешни работи.

  Ова ќе биде прва средба меѓу двајцата од почетокот на руската инвазија на Украина на 24 февруари, пишува Си-Ен-Ен.

  Лавров оди на меѓународен дипломатски форум во Анталија, а таму се планира неговиот контакт со Кулеб, изјави утрово портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захаров, а јави руската државна новинска агенција РИА Новости.

   

  телма.мк

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  27.8 ° C
  27.8 °
  27.8 °
  28 %
  4.6kmh
  0 %
  Wed
  25 °
  Thu
  28 °
  Fri
  29 °
  Sat
  29 °
  Sun
  29 °
  spot_imgspot_img