More

  Захарова: Русија преку разговори ќе ги постигне своите цели во Украина

  Русија ќе ја постигне својата цел да обезбеди неутрален статус на Украина и претпочита да го направи тоа преку разговори, изјави денеска портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова.

  Според неа, целите на Москва не вклучуваат соборување на владата во Киев и земјата се надева дека ќе се постигне позначаен напредок во следната рунда разговори со Украина. Захарова додаде дека руската воена операција се одвива строго во согласност со нејзиниот план.

   

  извор/фото: Радио Слободна Европа

  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  few clouds
  0.8 ° C
  0.8 °
  0.8 °
  75 %
  1kmh
  20 %
  Fri
  3 °
  Sat
  7 °
  Sun
  0 °
  Mon
  -0 °
  Tue
  2 °
  spot_imgspot_img