More

  Власта му пркоси на Унеско – ќе продолжи да се гради спорниот хотел во Лагадинкој е најблиску изградениот објект до бреговата линија

  Дивоградбата во Лагадин за која пред 3 години тогашниот Премиер Заев на трибина јавно кажа дека лично ќе се заложел да се одблокира изградбата на хотел,се остварува. И покрај тоа што своевремено беше донесено решение за поништување на одобрението за градба ,спорниот хотел во Лагадинкој е најблиску изградениот објект до бреговата линија на Охридското езеро, ќе продолжи да се гради како легален објект. За ова,градоначалникот Пецаков добил официјално известување од министерството за транспорт и врски, објави Алфа.мк.

  -Цело време се носеше во некакви процедури и ни пристигна одлука на Управен суд на 14.04-ти, тоа е нешто за кое што допра ќе брифираме и разговараме и решение од страна на министерство дека повеќе не може да се расправа и да се разговара за овој објект,туку одобрението за градба кое го добил, важи. Доколку за истата парцела, истиот објект има нови некакви докази кои што можат да се презентираат, тогаш може да се отпочне постапка, поинаку воопшто нема да биде разгледувано доколку повторно се пушти или се поништи ова одобрение вели Кирил Пецаков-градоначалник на Охрид.

  Невладините организации бурно реагираа и постојаного осудуваа заложувањето да се помогне во легализација на хотелот, бидејќи е спротивно на препораките на Унеско,се коси со постојните законски акти па дури и со Уставот на државата.

  Текстот во целост на: Алфа.мк.

  Фото:

  TripAdvisor
  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  29.8 ° C
  29.8 °
  29.8 °
  48 %
  1kmh
  0 %
  Mon
  36 °
  Tue
  37 °
  Wed
  34 °
  Thu
  34 °
  Fri
  29 °
  spot_imgspot_img