More

  ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

  Народна банка: Во февруари, годишен раст од 6,1% на вкупните депозити и од 8,9% на вкупната кредитна поддршка

  Вкупните депозити во февруари, на годишна основа, се зголемени за 6,1%, како резултат на растот на депозитите кај двата сектора, со поголем придонес на секторот домаќинства. На...

  (ФОТО) Бебето родено со 700 грама, по 2,5 месеци ја напушти Клиниката за гинекологија во Скопје со 2200 грама

  По 74 дена поминати на Универзитетската Клиника за гинекологија и акушерство – Скопје, со престој на неонатолошките интензивни одделенија, предвремено роденото бебе Викторија, на...

  Сообраќајна несреќа Корча, повредени две лица

  Се движел со „пеколна“ брзина, но направил сообраќајка, младиот маж уапсен во Корча Локалната полиција флагрантно приведе за сторени кривични дела „Повреда на сообраќајни...

  Албанија денеска без возила за заштеда на гориво

  Албанскиот премиер Еди Рама објави дека денеска ќе биде „ден без возила заради заштеда на гориво, а не од еколошки аспект“. Тој ја најави...

  Елбасан-тава: Вкус од Албанија што им пркоси на вековите

  Елбасан-тава, едно од традиционалните јадења во Албанија, со векови продолжува да ги краси софрите.  Традиционалното јадење што го добило името по самиот град Елбасан,...

  Почина Божидар Маслинков, поранешен ректор на битолскиот универзитет

  По кусо боледување денеска почина Проф. Д-р Божидар Маслинков, поранешен ректор на Универзитетот „Св.Климент Охридски“ Битола. Маслинков роден е на 18.12.1943 во Битола. По гимназиското...

  Повторно зголемени цените на нафтата

  Цените на нафтата денеска пораснаа за три долари, при што Брент надмина 110 долари за барел, бидејќи земјите од Европската унија размислуваат да се...

  Започнува Глобалната недела на парите 2022: „Градете ја својата иднина, користете ги парите паметно“

  Координациското тело на финансиските регулатори за финансиска едукација и финансиска инклузија, во соработка со асоцијациите и институциите од приватниот и граѓанскиот сектор коишто се...

  Колумна на Фатмир Битиќи: Храбро стоиме пред отворена борба на два фронта

  Колумна на Фатмир Битиќи: Храбро стоиме пред отворена борба на два фронта   Како одминува оваа 2022 година станува се појасно дека оваа Влада, во претходниот,...

  Последни вести

  spot_imgspot_img