More

  Сателитските снимки го покажуваат обемот на катастрофата во Турција

  Комбинација од сателитски снимки објавени од американската компанија за вселенска технологија Maxar Technologies ги прикажува истите локации пред и по земјотресот во Турција. Фотографиите го прикажуваат Ислахије, град во југоисточна Турција кој беше тешко погоден од разорните земјотреси.

  Првите фотографии се направени од вселената на 4 октомври 2022 година, а втората на 7 февруари 2023 година, по моќниот земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала што го погоди регионот, проследен со уште еден земјотрес со јачина од 7,5 степени.

   

  Погледнете ги фотографиите пред и потоа.

   

  index.hr

  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  few clouds
  10.8 ° C
  10.8 °
  10.8 °
  71 %
  0kmh
  20 %
  Mon
  14 °
  Tue
  16 °
  Wed
  15 °
  Thu
  17 °
  Fri
  19 °
  spot_imgspot_img