More

  Протест на матуранти пред МОН за кратење во државна матура

  Матуранти денеска протестираа пред Министерството за образование со барање да се скрати испитниот материјал на полагањето на државната матура или да се намали бројот на интерни испити. Протестот го организираше Организацијата за дијалог и афирмација на средношколците и студентите , а им се придружија и студенти од движењето „Студентски отпор“.

  „Поминавме низ онлајн-настава, дојави за бомби, штрајкови на професори коишто ги поддржавме, низ штрајкови на ЈСП кои го отежнаа доаѓањето на учениците во училиште. Сите овие фактори дефинитивно ќе влијаат на полагањето на државната матура. Ние сме најоштетена генерација и не сме имале една цела непрекината учебна година. Кажано ни е дека има скратен материјал, но ние немаме увид“, изјави Анисија Угриновска од ОДАС која информираше дека ќе бидат примени во МОН за да ги изнесат барањата.

  Со оглед на тоа што полагањето на матурата почнува на 27 мај, скратувањето на испитниот материјал им е главно барање, а намалување на бројот на интерни испити алтернативен предлог.

  Денешната реакција на Средношколскиот сојуз дека не е во интерес на матурантите да се намали бројот на интерни испити, Угриновска ја оцени како задоцнета.

  Од друга страна пак, од Сојузот сметаат дека барањето да се укине еден интерен испит е спротивно на интересите на матурантите.

  „Интерните испити се полесни од екстерните, а нивното укинување ќе им ја намали можноста на нашите матуранти да се запишат на универзитетски студии. Анализата на Сојузот покажува дека укинувањето на еден интерен испит ќе им наштети на нашите ученици кои аплицираат за студии во странство бидејќи нема да имаат доволен опсег на предмети“, велат од Сојузот.

  На протестот пред МОН беа и студенти од движењето „Студентски отпор“ а да го изразат нивниот револт дека по протестот во ноември не е остварено ништо од тоа што им било ветено на студентите од Министерството за образование и наука и Владата. Тие пак бараат зголемување на субвенцијата за оброк од 160 денари на ден наместо сегашните 120.

  извор:slobodnaevropa.mk
  фото:slobodnaevropa.mk

  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  6.8 ° C
  6.8 °
  6.8 °
  65 %
  1kmh
  0 %
  Thu
  10 °
  Fri
  19 °
  Sat
  22 °
  Sun
  15 °
  Mon
  9 °
  spot_imgspot_img