More

  Предупредување од ФБИ, вештачката интелигенција е зрела за потенцијални злоупотреби

   

  Исто како што многумина во САД почнуваат да истражуваат како да користат вештачка интелигенција за да си го олеснат животот, американските противници и криминалните банди продолжуваат со плановите да ја искористат технологијата на сметка на Американците.

  Директорот на ФБИ Кристофер Вреј го издаде предупредувањето денес, велејќи на конференција за сајбербезбедност во Вашингтон дека вештачката интелигенција е „зрела за потенцијални злоупотреби“.

  „Криминалците и непријателските странски влади веќе ја користат таа технологија“, рече Вреј, без да сподели детали.

  „Иако генеративната вештачка интелигенција сигурно може да заштеди време на граѓаните кои го почитуваат законот со автоматизирање на задачите, исто така може да им олесни на лошите момци да прават работи како што се генерирање длабоки фалсификати и малициозен код и може да обезбеди алатка за актерите на заканите да развијат сè помоќни, софистицирани способности“, рече тој.

  Вреј рече дека ФБИ работи на идентификување и следење на оние кои користат вештачка интелигенција за да им наштетат на граѓаните на САД, но додаде дека бирото е претпазливо во однос на употребата на самата вештачка интелигенција.

  VOA

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  few clouds
  27.8 ° C
  27.8 °
  27.8 °
  28 %
  2.1kmh
  20 %
  Thu
  28 °
  Fri
  28 °
  Sat
  29 °
  Sun
  28 °
  Mon
  27 °
  spot_imgspot_img