More

  Украинското Министерство за надворешни работи: „Ова е чин на војна“

  Портпаролот на Министерството за надворешни работи на Украина ја опиша воената акција на Русија во четвртокот како „акт на војна“ во изјава објавена на Фејсбук.

  Ова е чин на војна, напад на суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина, грубо кршење на Статутот на ОН и основните норми и принципи на меѓународното право“, рече портпаролот Олег Николенко во изјавата.

  Николенко рече дека руските трупи извршиле напади врз „мирните“ украински градови, во офанзива што имала за цел „да ја уништи државата Украина, насилно да ја заземе украинската територија и да воспостави окупациска контрола“.

   

  „Украина го бара своето право на самоодбрана во согласност со меѓународното право“, се вели во соопштението, додавајќи дека украинската војска е подготвена „да го одбие агресорот и да ја брани украинската земја со сите сили“.

  Повик за помош: Николенко ја повика меѓународната заедница да „дејствува веднаш“, барајќи да се применат нови санкции кон Русија и воена опрема за поддршка на одбранбените способности на Украина.

   

  „Животите и безбедноста не само на украинските граѓани, туку и од безбедноста на граѓаните на Европа и иднината на светскиот поредок зависи од нашиот обединет одговор“, се додава во соопштението.

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  few clouds
  28.8 ° C
  28.8 °
  28.8 °
  42 %
  2.1kmh
  20 %
  Thu
  26 °
  Fri
  35 °
  Sat
  36 °
  Sun
  26 °
  Mon
  20 °
  spot_imgspot_img