Украинското Министерство за надворешни работи: „Ова е чин на војна“

0
373

Портпаролот на Министерството за надворешни работи на Украина ја опиша воената акција на Русија во четвртокот како „акт на војна“ во изјава објавена на Фејсбук.

Ова е чин на војна, напад на суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина, грубо кршење на Статутот на ОН и основните норми и принципи на меѓународното право“, рече портпаролот Олег Николенко во изјавата.

Николенко рече дека руските трупи извршиле напади врз „мирните“ украински градови, во офанзива што имала за цел „да ја уништи државата Украина, насилно да ја заземе украинската територија и да воспостави окупациска контрола“.

 

„Украина го бара своето право на самоодбрана во согласност со меѓународното право“, се вели во соопштението, додавајќи дека украинската војска е подготвена „да го одбие агресорот и да ја брани украинската земја со сите сили“.

Повик за помош: Николенко ја повика меѓународната заедница да „дејствува веднаш“, барајќи да се применат нови санкции кон Русија и воена опрема за поддршка на одбранбените способности на Украина.

 

„Животите и безбедноста не само на украинските граѓани, туку и од безбедноста на граѓаните на Европа и иднината на светскиот поредок зависи од нашиот обединет одговор“, се додава во соопштението.