More

  Новиот бугарски министер за одбрана Заков: Загарантирана е безбедноста на Бугарија во Црно Море

  Новиот бугарски министер за одбрана Драгомир Заков откако положи заклетва истакна дека доколку има потреба силите на НАТО може да бидат стационирани на бугарска територија, но под одредени услови, јави дописникот на МИА од Софија.

  – Бугарија е членка на НАТО и зборот НАТО не е валкан збор. Доколку е потребно, претпоставувам дека сите Вие ​​би се чувствувале побезбедни доколку треба да дојдат силите на НАТО, но тоа ќе се направи по одредена процедура, истакна Заков.

  Тој додаде дека е загарантирана безбедноста на Бугарија на црноморската граница.
  – НАТО веќе ги активира плановите за одговор. Црното Море е дел од оваа област на одговорност на НАТО, така што можете да бидете апсолутно сигурни дека Црното Море е безбедно.

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  broken clouds
  17.8 ° C
  17.8 °
  17.8 °
  82 %
  0.5kmh
  75 %
  Tue
  28 °
  Wed
  28 °
  Thu
  27 °
  Fri
  28 °
  Sat
  19 °
  spot_imgspot_img