More

  Завршија преговорите, договорени се коридори за евакуација на цивилите

  Министерствата за одбрана на Русија и Украина го договорија форматот на коридорот за излез на цивили, изјави помошникот на рускиот претседател Владимир Медински по втората рунда преговори меѓу Москва и Киев. Украина и Русија се договорија заеднички да обезбедат хуманитарни коридори за евакуација на граѓаните, испорака на храна и лекови, изјави советникот на украинскиот претседател Михаил Подољак.

  Тој посочи дека Киев не ги добил резултатите на кои сметала украинската страна при преговорите со Русија.

  ▪️Украинската делегација не ги доби резултатите што ги очекуваше и ќе го продолжи дијалогот во третата рунда преговори.

  ▪️Планирано е што поскоро да се одржи третата рунда руско-украински преговори.

  ▪️Детално се дискутираше за хуманитарниот аспект. Многу градови се опколени, има проблеми со храна и лекови.

  ▪️Страните наскоро ќе создадат канали за комуникација и интеракција за организирање хуманитарни коридори.

  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  broken clouds
  -0.2 ° C
  -0.2 °
  -0.2 °
  86 %
  0.5kmh
  75 %
  Thu
  11 °
  Fri
  8 °
  Sat
  8 °
  Sun
  6 °
  Mon
  1 °
  spot_imgspot_img