More

  Русија го блокира пристапот до Фејсбук и Твитер

  Русија целосно го блокира пристапот до Фејсбук и Твитер, како одмазда за платформата која поставува ограничувања за државните медиуми.

  Рускиот државен регулатор за комуникации соопшти дека пристапот е ограничен, според државната новинска агенција Риа.

  Фејсбук и нејзината сестринска платформа Инстаграм ги отстранија Русија денес (РТ) и Спутник од нивното производство во Европската унија оваа недела, а истото го направија денеска и во Британија, што наиде на итен одговор од рускиот регулатор за комуникации.

  Набљудувачката организација Роскомнадзор соопшти дека имало 26 случаи на дискриминација на руските медиуми од страна на Фејсбук од октомври 2020 година, при што пристапот е ограничен на државните информативни сервиси како Russia Today и новинската агенција РИА. Минатата недела регулаторот објави „делумен“ блок на Фејсбук, тврдејќи дека социјалната мрежа ги прекршила „правата и слободите на руските државјани“, објави Гардијан.

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  14.8 ° C
  14.8 °
  14.8 °
  88 %
  1kmh
  0 %
  Sat
  37 °
  Sun
  33 °
  Mon
  21 °
  Tue
  29 °
  Wed
  28 °
  spot_imgspot_img