More

  (ВИДЕО) Уловен питон -женка, тешка 100 килограми

  Тоа е најголемиот примерок од овој вид кој некогаш бил уловен во оваа област. Станува збор за женка која снела 122 јајца.

  Животното е фатено во шумата Picayune Strand во округот Колиер, Флорида. Иако научниците не сакаат да шпекулираат, биологот Иан Бартошек вели дека постои голема веројатност огромниот питон да е домашно милениче кое било пуштено во дивина пред неколку децении.

  Оваа џиновска женка питон е уловена пред половина година, но научниците дури сега ја претставиле на јавноста. Била евтаназирана набргу откако била фатена, а научниците ќе се обидат да откријат што е можно повеќе за овој вид врз основа на овој примерок.

   

  kanal5

  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  22.8 ° C
  22.8 °
  22.8 °
  73 %
  0kmh
  0 %
  Mon
  36 °
  Tue
  37 °
  Wed
  34 °
  Thu
  34 °
  Fri
  30 °
  spot_imgspot_img