More

  „Рено” престанува со работа во Москва

  Францускиот производител на автомобили „Рено“ најави дека следната недела ќе ја прекине работата во фабриката за склопување автомобили во Москва поради недостиг на делови.

  Производството во Москва ќе биде суспендирано од 28 февруари до 5 март поради „присилните промени во логистичките патишта“ кои предизвикаа недостаток на делови.

  Набавките се исто така отежнати од „засилените гранични контроли во транзитните земји“, додаваат тие.

  Компанијата не именува ниту една земја, нагласувајќи дека ја разгледува можноста за што поскоро обновување на производството.

  Русија ја суспендираше работата на трговските бродови во Азовското Море по нападот на соседна Украина, а Украина ги затвори пристаништата на Црното Море за трговија.

  Ситуацијата дополнително се комплицира со глобалниот недостиг на полуспроводници, кој особено ги погоди автомобилските компании.

   

  извор/фото: агенции

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  broken clouds
  17.8 ° C
  17.8 °
  17.8 °
  82 %
  0.5kmh
  75 %
  Tue
  28 °
  Wed
  28 °
  Thu
  27 °
  Fri
  28 °
  Sat
  19 °
  spot_imgspot_img