Нуклеарната централа „Чернобил“ остана без струја – постои ризик од радијација

0
271

Нуклеарната централа „Чернобил“ останала без струја, соопшти украинската компанија за нуклеарна енергија „Енергоатом“.

Радиоактивните супстанци би можеле да бидат ослободени од украинската нуклеарна централа во Чернобил, бидејќи таа не може да го лади потрошеното нуклеарно гориво откако ѝ беше прекината врската со електричната енергија, се вели во соопштението.

Работите на поправка на приклучокот и враќање на струјата во електраната, која беше окупирана од руски војници, не беа можни бидејќи борбите се во тек, се наведува во соопштението, пренесува „Ројтерс“.

 

макфакс.мк